Mūsų santykis su maistu (ar tai būtų emocinis valgymas, ar priklausomybė, ar valgymas iš įpročio) yra ne kas kita, kaip išmoktas elgesys, tapęs automatiniu.

Tam tikros sąsajos su maistu kažkuriuo metu tapo įpročiu, už kurio stovi vidinės nuostatos, pvz., tai padės man pasijusti geriau. Ir kol šitas įsitikinimas tupi pasąmonėje, jokie logiški argumentai ar draudimai nepadės.

Labai svarbu žinoti, kaip formuojasi ir iš kur ateina tos vidinės nuostatos, nes tik taip bus aišku, ką reikia taisyti.

Kasdien mes prasukam galvoj vidutiniškai apie 60 000 įvairiausių minčių. Tačiau toje minčių statistikoje dažniausiai būna kelios dominuojančios mintys, kurios nuolat kartojamos tampa automatinėmis. Tai momentas, kai jos iš mūsų sąmonės nukeliauja į pasąmonę, tarsi įspaudžiamos ir virsta programa, pagal kurią mes veikiame (reaguojame, elgiamės, kalbame). Automatiškai.

Ir tai yra nuolatos mūsų galvose vykstantis procesas. Mintys, reakcijos, veiksmai tampa automatiniai, nes smegenys užprogramuotos pasikartojančius dalykus paversti rutininiais (kitaip tariant įpročiais). Taip jos taupo savo energiją. Jei kasdien galvotumėm, kaip užsirišti batų raištelius, laikyti peilį su šakute ar kaip vairuoti, nebeliktų energijos protauti. Pavargtumėm vien nuo fizinių veiksmų.

Tai yra nepaprastai galingas mechanizmas, kurio sustabdyti ar sukontroliuoti mes negalime. Jis tiesiog vyksta savarankiškai. Bet tavo rankose yra nepaprastai didelės galimybės – kontroliuoti, kokią medžiagą į tą konvejerį paduodi.

Turint omeny, kad įpročių (ką galvoji, ką sakai ir ką darai) formavimo mašina, kaip didžiulis presas, veikia nuolatos, 24/7, 7 dienas per savaitę, visą gyvenimą, tu gali nedaryti nieko, arba gali apsispręsti rinktis. Gali po presu kišti chaotiškas iš aplinkos gaunamas mintis (tam puikiai tarnauja žiniasklaida ir žmonės, su kuriais praleidi daugiausiai laiko) ir nuolatinius argumentus, kaip tau nepatinka vieni ar kiti dalykai tavo gyvenime. Arba gali rinktis kontroliuoti neigiamas mintis ir jas nukreipti galvojant apie tai, ko nori.

Čia yra vienintelė neginčijama tiesa – gauni tokius rezultatus, kas keliauja po tuo nesustabdomu presu. Bet tu visada gali rinktis.

Iš savo patirties galiu pasakyti, tai daugiausiai pastangų reikalaujantis darbas su savimi, kurį kada nors esu dariusi. Bet nė už ką nenorėčiau vėl eiti senuoju keliu. Man tik gaila, kad neprisiėmiau atsakomybės už savo gyvenimo rezultatus (esamus ir būsimus) anksčiau.

Nusprendus kažką keisti savo gyvenime, belieka perimti kontrolę. Pirmas žingsnis: nuo to momento, kai pagauni, kad ir vėl galvoji apie tai, ko nenori, turi 10 sekundžių nukreipti mintis nuo neigiamo dalyko į tai, ko iš tiesų nori. Belieka praktikuotis.

Privacy Preference Center